YABANCILAR İÇİN TÜRKİYE VİZE UYGULAMALARI

Yabancılara İlişkin Vize Uygulamaları

Türkiye’ye gelecek yabancıların ülkelerine göre www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vizelerini almaları veya T.C. dış temsilciliklerine bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde oluşabilecek sorunlar (sistemsel sorunlar, başvuru yoğunluğu, randevu alamama vb.) dolayısıyla vize müracaatlarının seyahat zamanından bir ay önce yapılması yararlı olacaktır.

Vize Uygulamasına İlişkin Gerekli Açıklamalar

- E-vize, önceleri hudut kapılarında “bandrol” veya “kaşe” tatbik edilmek suretiyle verilen vizelerin yerine geçmiş bir uygulamadır. Başvuru yapmak isteyenler www.evisa.gov.tr adresinden zorunlu bilgileri girmek ve ücret ödemesini kredi kartı ile yaparak ihtiyaç duydukları vizelerini elektronik olacak şekilde alma imkanına sahiptir. Başvurunun sorunsuz yapılmasının ardından e-Vizeler şahsın e-mail adresine gönderilir. Başvuru yapanların seyahatten önce e-Vizenin çıktısını alıp havalimanları ve gümrük görevlilerine ibraz etmeleri ve seyahat bitimine kadar yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

- E-vize turistik ya da ticari seyahatler hariç, çalışma, öğrencilik vb. durumlar için geçerli değildir. Bu türden vize müracaatlarının T.C. Büyükelçilik ve Başkonsoloslukları vasıtasıyla yapılması gerekir.

- Seyahat tarihi itibarıyla 6 ay geçerli bir seyahat belgesi/pasaport sahibi olmak Türkiye’ye girişlerde olası sorunların önüne geçilmesi için önerilir.

- "Seyahat Belgesi" sahibi olan yabancı uyruklular, hangi uyruktan olursa olsun, T.C. dış temsilciliklerinden vize almak zorundadırlar.

- Uyruğunda bulunduğu ülke ile Türkiye arasında Vize muafiyeti yoksa; ya www.evisa.gov.tr internet sitesinden e-vize alması veya T.C. dış temsilciliklerinden matbu vize alması gerekir. T.C. temsilciliğinin olmadığı ülkelerde yabancıların uyruğunda bulunduğu ülkeye akredite T.C. dış temsilciliğinden vize müracaatı yapmaları gerekir.

- Türkiye'ye gelecek bütün yabancılar 180 günde toplam 90 gün kalabilirler. Bu kural bütün ülkeler için geçerli bir kuraldır.

Ülkelere Göre Vize Uygulaması

ABD: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. 90 güne kadar olan vize ve müteaddit giriş vizeleri T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan veya www.evisa.gov.tr sitesinden e-Vize olarak alınabilir.

AFGANİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

ALMANYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize almasına ihtiyaç bulunmamakta olup, 90 güne kadar Türkiye’de ikamet edebilirler.

ANDORA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan kalışlarında vize almalarına gerek yoktur.

ANGOLA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük vize alma imkanı tanınmaktadır. E-vize almayanların ise vizelerini hudut kapılarında almaları mümkündür.

ANTİGUA-BARBODA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize imkanı tanınmaktadır. E-vize almayanların ise vizelerini hudut kapılarında almaları mümkündür.

ARJANTİN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan kalışlarında vize almalarına gerek yoktur.

ARNAVUTLUK: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan kalışlarında vize almalarına gerek yoktur.

AVUSTRALYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

AVUSTURYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

AZERBAYCAN: Normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

BAHAMALAR: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

BAHREYN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır.

BANGLADEŞ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

BARBADOS: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

BATI SAMOA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine 90 güne kadar olan vizeleri T.C. Dış temsilciliklerince verilmektedir.

 BELARUS: Normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Türkiye’deki ikamet süresi 1 yıl içinde 90 günü geçemez.

BELÇİKA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

BELİZE: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Türkiye’deki ikamet süresi 180 gün içinde 90 günü geçemez.

BENİN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

BHUTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine 15 güne kadar olan vizeleri T.C. Dış temsilciliklerince verilmektedir.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

BOLİVYA: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Türkiye’deki ikamet süresi 180 gün içinde 90 günü geçemez.

BOSNA HERSEK: Normal (umumi) pasaport sahipleri 60 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Türkiye’deki ikamet süresi 180 gün içinde 90 günü geçemez.

BOTSVANA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

BREZİLYA: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Türkiye’deki ikamet süresi 180 gün içinde 90 günü geçemez.

BRUNEİ: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vize almaya gerek yoktur.

BULGARİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

BURKİNA FASO: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

BURUNDİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

CAPE VERDE: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

CEZAYİR: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizeler T.C. Dış temsilciliklerince verilmektedir. Ayrıca, 18 yaşın altındaki ve 35 yaşın üstündeki normal pasaport sahibi Cezayirlilerin, belli şartları karşılamaları kaydıyla, 30 gün süreli tek giriş vizesi www.evisa.gov.tr’den alabilmesi mümkündür.

CİBUTİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

ÇAD: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

ÇEK CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek giriş vizesi alma imkanı tanınmaktadır.

DANİMARKA: Normal (umumi) pasaport ve resmi sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

DOĞU TİMOR: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek giriş vizesi alma imkanı tanınmaktadır.

DOMİNİKA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edilebilir veya hudut kapılarında vize tatbiki yapılabilir.

DOMİNİK CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edilebilir veya hudut kapılarında vize tatbiki yapılabilir.

EKVATOR: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur. Transit vizesi ise en fazla 3 güne kadar verilebilir.

EKVATOR GİNESİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

EL SALVADOR: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

ENDONEZYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek giriş vizesi alma imkanı tanınmaktadır.

ERİTRE: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

ERMENİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük müteaddit giriş vizesi alma imkanı tanınmaktadır.

ESTONYA: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

ETİYOPYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, turistik ve diğer amaçlı vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

FAS: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

FİJİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine 90 günlük müteaddit vize T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan verilir. Öte yandan, www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek giriş vizesi alma imkanı tanınmaktadır.

FİLDİŞİ SAHİLİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

FİLİPİNLER: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

FİLİSTİN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.

FİNLANDİYA: Resmi ve Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

FRANSA: Resmi ve Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

GABON: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.

GAMBİYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

GANA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

GİNE: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; THY ve Pegasus Havayollarıyla seyahat edeceklerden Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler.

GİNE-BİSSAU: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

GRENADA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler.

GUATEMALA: Resmi ve Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

GUYANA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, 15 günlük tek giriş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, 90 günlük müteaddit (çok girişli) vizelerini herhangi bir vize ücreti ödemeden T.C. dış temsilciliklerinden alabilirler. Aynı zamanda 30 günlük müteaddit vizelerini www.evisa.gov.tr sitesinden doğrudan temin edebilirler.

GÜRCİSTAN: Resmi ve Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

GÜNEY SUDAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, kısa süreli tek giriş vizelerini 180 günde 90 günlük ikamet süresini aşmamak kaydıyla T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

HAİTİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan veya hudut kapılarından temin edebilirler.

HIRVATİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

HİNDİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr’den alabilirler. Ayrıca, umumi pasaport sahiplerine en fazla 3 günlük transit vizesi T.C. dış temsilciliklerince verilir.

HOLLANDA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

HONDURAS: Resmi ve Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaf olup, vize almalarına gerek yoktur.

HONGKONG: Normal (umumi) pasaport sahiplerinden “Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China (SAR)” pasaportunu taşıyanlar 90 güne kadar vize muafiyeti kapsamındadır. “British National Overseas” pasaportunu taşıyan Hong Kong vatandaşlarının vize alması gerekmekte olup, 90 günlük müteaddit (çok girişli) vizelerini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler. “Document Identity for Visa Purposes-Hong Kong (D.I)” sahipleri ise vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

IRAK: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

İNGİLTERE: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bunlardan İngiltere vatandaşları 90 güne kadar müteaddit (çoklu giriş) giriş vizelerini www.evisa.gov.tr sitesinden ya da T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan temin edebilirler. Ayrıca, Birleşik Krallık pasaportlarından milliyet kısmında “British Protected Person”, “British Subject” veya “British National Overseas” ifadesi bulunan pasaport sahiplerine 90 günlük müteaddit giriş vizeleri sadece T.C. dış temsilciliklerinden temin edilebilir.

İRAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

İRLANDA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

İSPANYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

İSRAİL: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

İSVEÇ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.  

İSVİÇRE: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

İTALYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

İZLANDA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

JAMAİKA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

JAPONYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KAMBOÇYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, 7 gün ikamet süreli transit vizesi T.C. dış temsilciliklerinden temin edilebilir.

KAMERUN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Bununla birlikte; Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

KANADA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

KARADAĞ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KATAR: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KAZAKİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KENYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vize alma imkanı tanınmaktadır. Aynı zamanda 90 günlük müteaddit (çok girişli) vizelerini doğrudan T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

KIBRIS RUM KESİMİ (GKRY): Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca bu vizeleri T.C. dış temsilciliklerinden alabilirler. Bunun dışında, 3 gün ikamet süreli transit vizesi T.C. dış temsilciliklerinden temin edilebilir.  

KIRGIZİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri her girişte 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KİRİBATİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.

KKTC: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KOLOMBİYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri her girişte 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KOMOR FEDERE İSLAM CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

KONGO CUMHURİYETİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

KORE CUMHURİYETİ (GÜNEY): Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri her girişte 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KORE HALK CUMHURİYETİ (KUZEY): Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

KOSOVA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri her altı aylık girişte 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KOSTA RİKA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan Türkiye’de ikamet edebilirler.

KUVEYT: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

KUZEY MARIANA ADALARI: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

KÜBA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, 7 gün ikamet süreli transit vizesi T.C. dış temsilciliklerinden temin edilebilir.

LAOS: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, 7 gün ikamet süreli transit vizesi T.C. dış temsilciliklerinden temin edilebilir.

LESOTHO: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

LETONYA: Her 180 günde toplam ikamet süresi 30 günü geçmemek şartıyla normal (umumi) pasaport sahipleri vizeden muaf olmakla birlikte, müteaddit (çoklu giriş) ve transit geçiş vizelerinden de muaftır.

LİBERYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

LİBYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

LİHTENŞTAYN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

LİTVANYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

LÜBNAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri turistik seyahatlerinde ve transit geçişlerde 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

LÜKSEMBURG: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MACARİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler. Türkiye’de ikamet süresi 180 günlük sürede 90 günü geçemez.

MADAGASKAR: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

MAKAU ÖİB: Makau Special Administrative Region of the People’s Republic of China pasaportu sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MAKEDONYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MALAVİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

MALDİVLER: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

MALEZYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MALİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

MALTA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) ücretsiz olarak vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

MARSHALL ADALARI: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  

MAURİTİUS: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince 90 güne kadar müteaddit (çoklu giriş) vize doğrudan verilmektedir.

MEKSİKA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine T.C. dış temsilciliklerince 90 güne kadar müteaddit (çoklu giriş) vize doğrudan verilmektedir. Bunun yanısıra www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vizelerini ücretsiz olarak alma imkanı tanınmaktadır.

MISIR: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, THY ya da Egypt Air ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler. Öte yandan, 20 yaşın altındaki ve 45 yaşın üstündeki normal pasaport sahipleri 30 güne kadar tek giriş e-Vizelerini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler..

MİKRONEZYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  

MOĞOLİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MOLDOVA: 180 günde 90 günü geçmemek şartıyla resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MONAKO: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

MORİTANYA: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

MOZAMBİK: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

MYANMAR: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.  

NAMİBYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

NAURU: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

NEPAL: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları kaydıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler

NİJER: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.

NİJERYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

NİKARAGUA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur. 90 güne kadar Türkiye’de vizesiz ikamet edebilirler.

NORVEÇ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

ÖZBEKİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

PAKİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

PALAU CUMHURİYETİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 30 günlük vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden alabilirler.

PANAMA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

PAPUA YENİ GİNE: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

PARAGUAY: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

PERU: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

POLONYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

PORTEKİZ: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir. Öte yandan, 01.03.2013 tarihi itibarıyla, Türkiye’ye turizm amacıyla gelecek olan Portekiz vatandaşlarının kimlik kartlarını veya son 5 yıl içinde geçerliliğini kaybetmiş pasaportlarını kullanmaları da mümkündür. Bu kapsamdaki Portekiz vatandaşları vizelerini www.evisa.gov.tr sitesinden e-vize şeklinde ya da hudut kapılarında kimlik ya da pasaportlarını göstererek alabilirler. Bunu dışında Türkiye’ye eğitim, çalışma, ulaşım ya da uzun süreli oturum vb. sebeplerle gelmeyi ön gören Portekiz vatandaşları ise T.C. Lizbon Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’ne geçerli pasaportla başvurarak vizelerini temin etmek zorundadırlar..

ROMANYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

RUANDA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

RUSYA FEDERASYONU: Normal (umumi) pasaport sahipleri turizm ve iş görüşmesi amacıyla gelişlerinde 60 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SAINT KITTS (ST. CRISTOPHER) ve NEVIS: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SAINT - LUCIA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca T.C. dış temsilciliklerince doğrudan verilmektedir.

SAINT VINCENT ve GRENADINES: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca hudut kapılarından ve T.C. dış temsilciliklerinden doğrudan verilmektedir.

SAN MARINO: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SAO TOME ve PRINCIPE: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

SENEGAL: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

SEYŞELLER: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SIRBİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SİERA LEONE: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

SİNGAPUR: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SLOVAKYA: 180 günde 90 günü geçmemek şartıyla resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SLOVENYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

SOLOMON ADALARI: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

SOMALİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

SRİ LANKA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

SUDAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

SURİNAM: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine belirli şartları taşımaları koşuluyla www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vize alma imkanı tanınmaktadır.

SURİYE: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

SUUDİ ARABİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca hudut kapılarından ve T.C. dış temsilciliklerinden de doğrudan verilmektedir.

SVAZİLAND: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

ŞİLİ: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

TACİKİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

TANZANYA: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

TAYLAND: Normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

TAYVAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine belirli şartları taşımaları koşuluyla www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vize alma imkanı tanınmaktadır.

TOGO: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

TONGA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

TRİNİDAD-TOBAGO: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

TUNUS: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

TUVALU: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmektedir.

TÜRKMENİSTAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 30 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

UGANDA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

UKRAYNA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

UMMAN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine www.evisa.gov.tr sitesinden 90 günlük müteaddit (çok girişli) vize alma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca sözkonusu vizeler T.C. dış temsilciliklerinden de doğrudan verilmektedir.

URUGUAY: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

ÜRDÜN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

VANUATU: Normal (umumi) pasaport sahipleri en çok 15 güne kadar normal vizelerini ve 7 gün süreli transit geçiş vizelerini T.C. dış temsilciliklerinden temin edebilirler.

VATİKAN: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

VENEZUELA: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler.

VİETNAM: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

YEMEN: Normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.

YENİ ZELANDA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler

YUNANİSTAN: Normal (umumi) pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeye ihtiyaç duymadan (muafiyet kapsamında) Türkiye’de ikamet edebilirler. Öte yandan, normal (umumi) pasaport taşıyan Yunan vatandaşlarına vize ita edilmesinde, Bakanlar Kurulunun 03.04.1984 tarihli ve 84/7896 sayılı kararının hükümleri uygulanır. Bu kapsamda, araçlarla uluslararası yolcu ve eşya taşımacılığı yapan Yunan milliyetine tabi şoförler seyahat dolayısıyla vize almak durumundadır.

ZAMBİYA: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekmekte olup, bu pasaport sahiplerine, belli şartları taşımaları koşuluyla, www.evisa.gov.tr sitesinden 30 günlük tek girişli vize alma imkanı tanınmaktadır.

ZİMBABVE: Resmi ve normal (umumi) pasaport sahiplerinin vize alması gerekir. Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda ve ABD,den geçerli vizesi veya geçerli oturum izni olanlar, bazı şartları karşılamaları şartıyla, 30 günlük tek giriş vizesini www.evisa.gov.tr sitesinden alabilirler.